Mon pius Кентавир Штрудель Хаус Штрудель Хаус Дарвін Дарвін Кафе 1 Кафе 1 САЛО САЛО Шекспір Шекспір Грушевський CINEMA JAZZ Грушевський CINEMA JAZZ СПЛІТ СПЛІТ Дублін Дублін Культ Культ Панська Чарка Панська Чарка Кумпель Кумпель Citadel Inn Citadel Inn

Галина Терещук

Журналіст

Що готувалося з традиційних галицьких страв вдома? Це - зелений  борщ, в якому обов’язково мусило бути трішечки рису, картоплі, багато зелені, обов’язково там було реберце. З галицького традиційного – це капусник, який готувався на копченому шматочку ребра і свіжому м’ясі. Обов’язково – голубці з картоплею, до яких робили грибну підливу: смажили гриби і додавали часничок, власне не цибулю, а часник. Традиційною є галицька помідорова зупа. Готували в хаті кишку, наприклад, але готували також кишку з булкою і з картоплі.

Влітку у суботу мусили бути (коли вже овочі з’являлися) фаршировані перці, а також фаршировані помідори, які аткож фарширували як перець. І окремо в банячку робилася капуста кель, яка фарширувалася м’ясом і все це помідоровим соусом заливалося.

Розділити польську кухню і кухню тут, у Львові, є неможливо. Скажімо, фарширована риба, яка в хаті готувалася тільки за рецептом жидів у Польщі, це була риба по-жидівськи – так і називалася. Її головна таємниця – збитий білок. Без збитого білка ця фарширована риба вже була не такою.

Галицька кухня чим цікава? Кожна страва має  одну невеличку таємницю. Отак як в рибі по-жидівські – збитий білок, так є таємниці чи не в кожній страві. І я завжди знала якісь такі таємниці з кожної страви, яка готувалася в хаті.

Галицька страва, яка була дуже відома, це – короп заливний. Цей короп мусив вариться до 4-5 годин. До нього додавали дуже багато цибулі – з 5-6 величезних голівок і на цю цибулю кладуться шматки коропа, і так тушкують. Потім у коропа кістки настільки м’які, що їх не чути, і це все заливається потім. Ще пам’ятається така страва - галки заливні називалася. Це теляче м'ясо з кістьми, з них робилися маленькі гульки. Це все заливалося. Робилися спеціальні «галочки». Вони застигали…. Цих страв є дуже багато. І вони готувалися на якісних продуктах. Чим і відрізнялася кухня. Коли готувався сирник, це мало бути 2-2,5 кг дуже доброго сиру. Він не мав бути мокрим чи дуже жирним, і не пісним. Цей сир перемелювався двічі, до нього додавалися жовтки домашні… Тобто зараз для нас це вважається дорогим задоволенням, якщо порахувати всі продукти.

Елементарний сос з кропом – це теж галицьке. Кухня галицька дуже багата, дуже відповідає сезонам.

А ще «сельодка» в Галичину прийшла в 1944 році, і «сємочкі» почали плювати також, коли прийшли совєти. Ці дві речі вкоренилися, але їх не було в тому вигляді, як вони подаються зараз. В Галичині оселедці загорталися з квашеними огірочками - і це називалося рольмопс.


Читайте також:


Фотогалерея
Юрій Винничук
Львів завше славився своєю оригінальною кухнею. Навіть у темні часи світської окупації, коли ця слава істотно занепала, довелося мені почути розмову двох офіцерських жінок.
Далі...

DikArt DikArt