Мачанка сирна
Читайте також:
Із книги кухарської для вжитку в домах міських і панських, поч. ХІХ ст
Цікавий зразок кулінарної літератури початку ХІХ ст. - «Книжка кухарська для вжитку в домах міських і панських». Зрозуміла і точна наука приготування страв м’ясних і пісних, що містить надійні правила готування, динстовання чи тушення, випікання делікатного тіста, приготування кремів, галярет, салатів, компотів, смаження фруктів, приготування різних теплих та зимних напоїв, полив, льодів, конфітюр, мусів, молочка, рулетів, лікерів та розолісів, консервування різної живності сушінням, маринуванням та вудженням; далі: Спис страв обідніх для господарських домів, в дні буденні та святкові, пристосований для кожної пори року, а також: Спосіб накривання зі смаком великих столів, влаштування стрілецьких свят, сніданків à la fourchette, вечерь та буфетів, нарешті: словничок, пояснюючий технічні кухарські вирази, і вказівка до влаштування різних запасів». Книга видана 1835 р. львівською друкарнею Франца Міллера майже 200 років тому, але корисні поради щодо засад приготування їжі та різноманіття рецептів вражає цілковитою відповідністю нашим сьогоднішнім смакам та засадам раціонального харчування.
Першою стравою на столі була зупа, головні вимоги до неї - аби не була каламутна, ріденька та несмачна. Укладач кулінарної книги ділить зупи на білі та рум’яні, які, в свою чергу, діляться на м’ясні та пісні.
Для приготування других страв використовували як свійську птицю – кур, курчат, каплунів та пулярок, качок, гусок, індиків, так і впольовану - рябчиків, фазанів, голубів, куріпок, перепелиць, дроздів, бекасів. Їх запікали цілком, фарширували, смажили на решітці, готували в клярі, з овочами, оливками, помаранчами, шпінатом, щавлем, агрусом, подавали з розсипчастим рисом, корнішонами, зеленим горошком та молодою редискою, оливками, сочевицею (наприклад, лопатки молодих ягнят з сочевицею).
В якості гарніру до м’ясних страв подавалися:
Свіжозварена картопля з маслом; нарізана кружальцями і зварена картопля з соусом та цитриновим соком, кльоцки зі звареної в мундирах картоплі з соусом; шпінат; тушена капуста – квашена, солодка, савойська, цвітна; артишоки; полента з кукурудзяної муки; зелена квасолька, пюре з зеленого чи жовтого гороху; тушена квасоля чи зелений біб; тушена картопля з майораном; тушена чи фарширована м’ясним фаршем кольрабі; рагу з печериць, рагу з трюфелів; броколі, тушена з маслом; фаршировані помідори, молода капуста.
Як свідчать подані в книзі рецепти, популярними стравами були також потравки - страви з різаного м’яса – відвареного, тушеного, печеного на решітці чи вертелі, що подавалися з різноманітними соусами, це дозволяло використовувати будь- які ґатунки м’яса або риби.
Отже, подавался телятина, тушена з петрушкою та печерицями, телятина з зеленим горошком, телячі вуха з шалотом, теляча сідниця з цитриновим соусом, теляча грудинка з рисом, тушена з овочами, фрикандо шпіковане, баранина тушена, баранина з помідоровим соусом, рагу з оленячих вух та язиків, рагу з дичини, рагу з курчат, з печених голубів, фрикасовані півнячі гребінці, каплуни та пулярки з устрицями, м’ясо дикого кабана, тушене з ялівцем.
Страви з риби були широко представлені смаженими, відвареними, запеченими, фаршированими карпами, щупаками, судаками, карасями, окунями, лящами, вуграми, осетриною, лососями, устрицями, раками, слимаками – з овочами, різноманітними соусами та додатками.
Страви з овочів гарнірувалися такими смаколиками, як печінкові ковбаски, салямі, сальцесон, ковбаски з мозку, кров’яні ковбаски, ковбаски аусбурзькі, з гусячих печінок, з карпа, печені на рушті відбивні, телячі відбивні з цитриновим соусом, фрикадельки, шніцель або зрази з телятини, смажені телячі ножки, запечені чи смажені зрази, розбратлі та відбивні.
Ймовірно впливом італійської кухні можна пояснити велику кількість макаронів та локшини, приготованих різними способами, з додатками та без них, дуже багато представлені струделі – солодкі чи солені, зі сметаною, з гречаної муки, з картоплею, рисом, шпінатом, з савойською капустою, з раками, з мигдалем, сиром, яблуками,
Неодмінними були на столі солодкі та квасні салати - з листкового салату, огірків, селери, картоплі, цвітної капусти, оселедців; салати з яблук, грушок, сливок, помаранч, спаржі, артишоків; картопляний з оселедцем, різних видів капусти, спаржевий.
Десерти
Кохи винний, абрикосовий, малиновий, мигдальний, шоколадний, ауфлауф (бісквіт, перед подачею на стіл поливаний згущеним увареним з цукром та вином фруктовим соком); бухти – дріжджові булочки з ванільним сметанним соусом; пудінги – з вишневим соком, помаранчевий, з сиром, рисовий з вишнями, мигдальний, «День і ніч».
На десерт подавалися також бісквіти, солодкий рис, млинці, сухарики з мигдальним молоком, налисники, пінки з яблук, ананасів, сливок, суниць чи малини, фаршировані мигдалем печені яблука, креми та галяретки, компути, муси, мармелади та льоди.
Суничний кох
Взяти півкварти суниць, протерти крізь сито, змішати із чвертю фунту цукруі готувати, поки не загусне. Потім збити пінку з 8 білків, влити її з цитриновим соком до суниць і упродовж години мішати. Потім додати дрібно посічених цитринових шкірок і викласти до форми, змащеної масло, пекти на малому вогні, викласти з форми, посипати дрібним цукром та подати на стіл.
Кох з яблук
Винні яблука обрати, стушити і протерти крізь сито. Півфунта протертих яблук розтерти з півтори кватирки масла, додати чверть фунта товченого мигдалю, дрібно покраяної цитринової шкірки, 10 збитих жовтків, 5 білків, збитих в піну з просіяним цукром. Все належно вимішати, викласти на змащеному маслом півмиску вінець з отриманого тіста. В середину вінця викласти масу вище , випікати на малому вогні годину.
Зефір із замороженої пінки
Взяти дві кварти солодкої сметани, збивши її на льоді в піну, викласти на сито, щоб стікло молоко, а тоді викласти в миску, всипати півтора фунти дрібного цукру, додати для запаху кілька крапель якоїсь олії та фунт барбарисового конфітюру без соку. Добре вимішати та вкласти до закритого посуду, який поставити на кілька годин на дрібний лід, змішаний з сіллю.
Вийняти з льоду, змочивши посуд у теплій воді. Викласти зефір на півмисок, покрити його карамеллю та подати на стіл.
Зефір яблучний
Взявши штук 20 досить великих і добрих винних яблук, покраявши їх на чвертки, викинути зернятка. Покласти на пательні, долити трошки води та спекти, коли спечуться, протерти крізь сито. Так протерті яблука покласти до казанка, додавши п’ять сирих білків, збивати дротяним вінич ком, доки не утвориться пінка; потім додати півтора фунти дрібного цукру та кілька крапель ароматичної олійки, вимішавши все разом, вкласти до закритого посуду та поставити на кілька годинна товчений лід, змішаний з сіллю. Подаючи до столу, гарнірувати вишневим конфітюром.
За різними
рецептами випікалися бабки, мазурки, пироги, бріоші, пончики, бісквіти,
медівники та вафлі, торти.
Торт Лінцький
Розтовкти три чверті фунту цукру, натерши його попередньо шкірками з двох цитрин; додати потрохи півфунта просіяної муки, 12 лутів масла, 12 крутих жовтків та 8 лутів чищеного та дрібно товченого мигдалю, замісити з того тісто на поставити його на холод на дві години. Потім розкачати його на стільниці товщиною на палець і вирізати велике коло, викласти його на бляху, легко змащену маслом, та викласти на тісто конфітюр. Розвалкувати тісто у валики товщиною пальця та покласти хрест-навхрест на поверхню конфітюру, дещо грубшим валком з тіста овинути коло, змастити збитими яйцями, посипати грубо товченим цукром та, овинувши край кола паском з паперу, скріпити ще шпагатом та випікати у теплій печі.
Торт повітряний іспанський
Розтовкти цукру стільки, скільки заважать 8 яєць, просіяти крізь густе сито, збити 8 білків в густу піну, додавати по одній ложці товченого цукру, продовжуючи збивати. Отриману масу викласти на папір у вигляді круглих пляцків, пекти в ледве теплій печі, так, щоб легко порожевіли, а всередині були сухими. Нижній пляцок покрити конфітюром, прикрити другим, верхній, не змащений конфітюром, полити білою чи кольоровою поливою.
Компут з грушок
Взяти кільканадцять грушок доброго ґатунку, вибрати з них зернятка, залити водою та готувати, поки не будуть м’якими, тоді перекласти до холодної води. Зняти з грушок шкірку, викласти в салатницю та залити сиропом. Для сиропу взяти фунт цукру, трохи цинамону та гвоздики, цитринової шкірки, півкварти процідженої води, в якій варилися грушки, зварити сироп, покласти пару цитрин, покраяних пластинками, коли ще раз закипить, зняти з вогню та охолодити. Коли охолоне – залити компут.
Компут зі сливок-венгерок
Взяти дві кварти дрібних венгерок, надтявши кожну з них ножем, покласти до окропу та відразу відкинути на друшляк, коли стече вода, вибрати кісточки та, знявши шкірку, покласти до салатниці так, якби вони були цілими. Залити цукровим сиропом.
Для приготування десертів з усього, що росло в садах та на городах, заздалегідь готувалися та зберігалися на холоді різноманітні конфітюри: з троянди, агрусу, суниць, малини, трускавок, цитрин та помаранч, квітів бузку, абрикосів, персиків, порічок, сливок, вишень, черешень, барбарису, грушок, маленьких зелених огірочків, зелених волоських горіхів, моркви, цитринових шкірок.
Конфітюр з вишень
Зварити в мідному посуді сироп з фунту цукру, покласти до нього фунт вишень та варити разом пів квадранту. Вийняти вишні, додати до сиропу кілька гвоздик і варити, доки сироп не буде утворювати тяжку краплю. Вишні покласти до слоїка і зцідити на них крізь дрібне сито охолоджений сироп. Зав’язати та переховувати у холодному місці.
Конфітюр з барбарису
Гарні, обрані з кісточок ягоди барбарису вкласти до слоїка. Зварити густий сироп з фунту цукру, влити на ягоди. Через вісім днів злити сироп, додавши цукру, знов зварити до густоти. Охолодивши, влити на ягоди. Накрити слоїк склом та притиснути його каменем.
1 кілограм = 2 фунти і 12 лутів; 1 фунт = 422 г; 1 лут = 13 г; Кварта (для сипких продуктів, а також пива та вина) = 0,94 л; Кватерка = ¼ кварти
Зупи
Зупа-пюре з цибулі
Чверть фунта цукру вкладаємо до ронделя, вливши склянку води, на маленькому вогні готуємо, поки цукор не набере золотистого коліру. Наступно вкладаємо чверть фунта свіжого масла і дві кварти обраної цибулі, підсипаємо столову ложку пшеничної муки, наливаємо стільки бульйону, щоб цибуля була накрита, ставимо на вогонь і під накриттям готуємо, поки цибуля не буде зовсім м’якою. Коли це наступить, протираємо через густе сито і розбавляємо бульйоном з волового, телячого та кур’ячого м’яса.Зупа повинна бути досить густою. Покласти в супову вазу яйця пашот, заливаємо зупою та подаємо до столу.
Гарячя зупа з червоних помідорів (пропорція на 15 осіб)
Взяти півкопи помідорів, якщо вони великі, а якщо малі – більше, розрізати кожний впоперек, витиснути з них зерна та сік, оскільки як одні, так і друге непридатне і несмачне. Взяти півфунта свіжого масла, розпустити в ронделі, вложити помідори та три пшеничні булки, покраяні невеликими кавалками; залити бульйоном та готувати п’ятнадцять хвилин; протерти через густе сито та розвести чистим бульйоном, щоб зупа не була занадто рідка чи густа. Перед поданням до столу нагріти, покласти попередньо зварену та порізану невеликими кавалками телячу грудинку та грінки.
Зупа-пюре з селери (пропорція на 15 осіб)
Взяти 40 добре очищених селер, розпустити півфунта масла, до якого треба всипати столову ложку муки, добре розмішавши її з маслом, вложити селери, покраяні наполовину. Долити бульйоном, приготованим з волового, телячого та кур’ячого м’яса, нехай готується в накритому посуді, поки селери не стануть м’якими, тільки тоді протерти їх через густе сито, пізніше розвести міцним бульйоном. Перед поданням до столу нагріти, добре розмішати та покласти грінки.
Зупа –хлоднік з суниць чи малини ((пропорція на 15 осіб)
Взяти чотири кварти малини чи суниць, протерти крізь сито, додати дві кварти свіжої квасної не густої сметани, пляшку вина та півтора фунти цукру (вино з цукром треба зварити), змішавши все разом, вилити до супової вази і поставити на лід. Пізніше зупа наливається в таріки і додається збита білкова пінка.
Зупа-хлоднік польська (пропорція на 15 осіб)
Взяти три кварти
квасної сметани, кварту огіркового росолу, протерти крізь сито десять зварених
жовтків; змішавши все разом, додати трохи порізаного щавлю, молодих бурячків,
цвітної капусти, ракових шийок (все це повинно бути попередньо відварене);
кілька покраяних свіжих огірків, відварених крутих яєць, спаржі. Для кращого
смаку можна влити з півкварти рибного бульйону; покласти трохи розтертого з
сіллю кропу та три бульки, покласти кавальчик льоду.
Зупа –хлоднік руський (пропорція на 15 осіб)
Взяти чотири кварти квасу, до нього покласти зварені молоді бурячки, покраяні свіжі огірочки, зелений естрагон, кріп, дрібно порізану та перетерту з сіллю три бульку, піля чого влити бульйону зі свіжої риби. Подавати до столу з кавалком льоду та порізаної охолодженої відвареної осетрини.
Зупа травнева стрілецька (пропорція на 15 осіб)
Розпустивши молодого масла, додати ложку пшеничної муки, мішати; додати шпінату, протертого крізь густе сито, розвести бульйоном з телячого та кур’ячого м’яса. Підготувати з 20 штук жайворонків, вибраних з кісточок, нафаршированих та спечених. Перед поданням нагріти зупу, до якої вкласти стільки жайворонків, скільки за столом є осіб, посипати мускатним цвітом.
Госпот
Стушити в маслі до м’якості фігурно нарізаної кольрабі, моркви, капусти, артишоків, ріпи, але кожній овоч – окремо; посипати мукою, полити злегка росолом та легенько струсонути; денце посуду змастити гусячим смальцем, обкласти тоненькими шматочками солонини, класти шар відвареного та тоненько нарізаного язика, шар тушеної кольрабі, шар язика, шар моркви, щар язика, щар артишоків, шар язика, щар ріпи. Тушити з 15 хвилин, потім обережно перевернути на півмисок, зняти зверху солонину та подавати.
Десерти
Кохи винний, абрикосовий, малиновий, мигдальний, шоколадний, ауфлауф (бісквіт, перед подачею на стіл поливаний згущеним увареним з цукром та вином фруктовим соком); бухти – дріжджові булочки з ванільним сметанним соусом; пудінги – з вишневим соком, помаранчевий, з сиром, рисовий з вишнями, мигдальний, «День і ніч».
На десерт подавалися також бісквіти, солодкий рис, млинці, сухарики з мигдальним молоком, налисники, пінки з яблук, ананасів, сливок, суниць чи малини, фаршировані мигдалем печені яблука, креми та галяретки, компути, муси, мармелади та льоди.
Суничний кох
Взяти півкварти суниць, протерти крізь сито, змішати із чвертю фунту цукруі готувати, поки не загусне. Потім збити пінку з 8 білків, влити її з цитриновим соком до суниць і упродовж години мішати. Потім додати дрібно посічених цитринових шкірок і викласти до форми, змащеної масло, пекти на малому вогні, викласти з форми, посипати дрібним цукром та подати на стіл.
Кох з яблук
Винні яблука обрати, стушити і протерти крізь сито. Півфунта протертих яблук розтерти з півтори кватирки масла, додати чверть фунта товченого мигдалю, дрібно покраяної цитринової шкірки, 10 збитих жовтків, 5 білків, збитих в піну з просіяним цукром. Все належно вимішати, викласти на змащеному маслом півмиску вінець з отриманого тіста. В середину вінця викласти масу вище , випікати на малому вогні годину.
Зефір із замороженої пінки
Взяти дві кварти солодкої сметани, збивши її на льоді в піну, викласти на сито, щоб стікло молоко, а тоді викласти в миску, всипати півтора фунти дрібного цукру, додати для запаху кілька крапель якоїсь олії та фунт барбарисового конфітюру без соку. Добре вимішати та вкласти до закритого посуду, який поставити на кілька годин на дрібний лід, змішаний з сіллю.
Вийняти з льоду, змочивши посуд у теплій воді. Викласти зефір на півмисок, покрити його карамеллю та подати на стіл.
Зефір яблучний
Взявши штук 20 досить великих і добрих винних яблук, покраявши їх на чвертки, викинути зернятка. Покласти на пательні, долити трошки води та спекти, коли спечуться, протерти крізь сито. Так протерті яблука покласти до казанка, додавши п’ять сирих білків, збивати дротяним вінич ком, доки не утвориться пінка; потім додати півтора фунти дрібного цукру та кілька крапель ароматичної олійки, вимішавши все разом, вкласти до закритого посуду та поставити на кілька годинна товчений лід, змішаний з сіллю. Подаючи до столу, гарнірувати вишневим конфітюром.
За різними
рецептами випікалися бабки, мазурки, пироги, бріоші, пончики, бісквіти,
медівники та вафлі, торти.
Торт Лінцький
Розтовкти три чверті фунту цукру, натерши його попередньо шкірками з двох цитрин; додати потрохи півфунта просіяної муки, 12 лутів масла, 12 крутих жовтків та 8 лутів чищеного та дрібно товченого мигдалю, замісити з того тісто на поставити його на холод на дві години. Потім розкачати його на стільниці товщиною на палець і вирізати велике коло, викласти його на бляху, легко змащену маслом, та викласти на тісто конфітюр. Розвалкувати тісто у валики товщиною пальця та покласти хрест-навхрест на поверхню конфітюру, дещо грубшим валком з тіста овинути коло, змастити збитими яйцями, посипати грубо товченим цукром та, овинувши край кола паском з паперу, скріпити ще шпагатом та випікати у теплій печі.
Торт повітряний іспанський
Розтовкти цукру стільки, скільки заважать 8 яєць, просіяти крізь густе сито, збити 8 білків в густу піну, додавати по одній ложці товченого цукру, продовжуючи збивати. Отриману масу викласти на папір у вигляді круглих пляцків, пекти в ледве теплій печі, так, щоб легко порожевіли, а всередині були сухими. Нижній пляцок покрити конфітюром, прикрити другим, верхній, не змащений конфітюром, полити білою чи кольоровою поливою.
Компут з грушок
Взяти кільканадцять грушок доброго ґатунку, вибрати з них зернятка, залити водою та готувати, поки не будуть м’якими, тоді перекласти до холодної води. Зняти з грушок шкірку, викласти в салатницю та залити сиропом. Для сиропу взяти фунт цукру, трохи цинамону та гвоздики, цитринової шкірки, півкварти процідженої води, в якій варилися грушки, зварити сироп, покласти пару цитрин, покраяних пластинками, коли ще раз закипить, зняти з вогню та охолодити. Коли охолоне – залити компут.
Компут зі сливок-венгерок
Взяти дві кварти дрібних венгерок, надтявши кожну з них ножем, покласти до окропу та відразу відкинути на друшляк, коли стече вода, вибрати кісточки та, знявши шкірку, покласти до салатниці так, якби вони були цілими. Залити цукровим сиропом.
Для приготування десертів з усього, що росло в садах та на городах, заздалегідь готувалися та зберігалися на холоді різноманітні конфітюри: з троянди, агрусу, суниць, малини, трускавок, цитрин та помаранч, квітів бузку, абрикосів, персиків, порічок, сливок, вишень, черешень, барбарису, грушок, маленьких зелених огірочків, зелених волоських горіхів, моркви, цитринових шкірок.
Конфітюр з вишень
Зварити в мідному посуді сироп з фунту цукру, покласти до нього фунт вишень та варити разом пів квадранту. Вийняти вишні, додати до сиропу кілька гвоздик і варити, доки сироп не буде утворювати тяжку краплю. Вишні покласти до слоїка і зцідити на них крізь дрібне сито охолоджений сироп. Зав’язати та переховувати у холодному місці.
Конфітюр з барбарису
Гарні, обрані з кісточок ягоди барбарису вкласти до слоїка. Зварити густий сироп з фунту цукру, влити на ягоди. Через вісім днів злити сироп, додавши цукру, знов зварити до густоти. Охолодивши, влити на ягоди. Накрити слоїк склом та притиснути його каменем.
1 кілограм = 2 фунти і 12 лутів; 1 фунт = 422 г; 1 лут = 13 г; Кварта (для сипких продуктів, а також пива та вина) = 0,94 л; Кватерка = ¼ кварти
ЗгорнутиЗупи
Зупа-пюре з цибулі
Чверть фунта цукру вкладаємо до ронделя, вливши склянку води, на маленькому вогні готуємо, поки цукор не набере золотистого коліру. Наступно вкладаємо чверть фунта свіжого масла і дві кварти обраної цибулі, підсипаємо столову ложку пшеничної муки, наливаємо стільки бульйону, щоб цибуля була накрита, ставимо на вогонь і під накриттям готуємо, поки цибуля не буде зовсім м’якою. Коли це наступить, протираємо через густе сито і розбавляємо бульйоном з волового, телячого та кур’ячого м’яса.Зупа повинна бути досить густою. Покласти в супову вазу яйця пашот, заливаємо зупою та подаємо до столу.
Гарячя зупа з червоних помідорів (пропорція на 15 осіб)
Взяти півкопи помідорів, якщо вони великі, а якщо малі – більше, розрізати кожний впоперек, витиснути з них зерна та сік, оскільки як одні, так і друге непридатне і несмачне. Взяти півфунта свіжого масла, розпустити в ронделі, вложити помідори та три пшеничні булки, покраяні невеликими кавалками; залити бульйоном та готувати п’ятнадцять хвилин; протерти через густе сито та розвести чистим бульйоном, щоб зупа не була занадто рідка чи густа. Перед поданням до столу нагріти, покласти попередньо зварену та порізану невеликими кавалками телячу грудинку та грінки.
Зупа-пюре з селери (пропорція на 15 осіб)
Взяти 40 добре очищених селер, розпустити півфунта масла, до якого треба всипати столову ложку муки, добре розмішавши її з маслом, вложити селери, покраяні наполовину. Долити бульйоном, приготованим з волового, телячого та кур’ячого м’яса, нехай готується в накритому посуді, поки селери не стануть м’якими, тільки тоді протерти їх через густе сито, пізніше розвести міцним бульйоном. Перед поданням до столу нагріти, добре розмішати та покласти грінки.
Зупа –хлоднік з суниць чи малини ((пропорція на 15 осіб)
Взяти чотири кварти малини чи суниць, протерти крізь сито, додати дві кварти свіжої квасної не густої сметани, пляшку вина та півтора фунти цукру (вино з цукром треба зварити), змішавши все разом, вилити до супової вази і поставити на лід. Пізніше зупа наливається в таріки і додається збита білкова пінка.
Зупа-хлоднік польська (пропорція на 15 осіб)
Взяти три кварти
квасної сметани, кварту огіркового росолу, протерти крізь сито десять зварених
жовтків; змішавши все разом, додати трохи порізаного щавлю, молодих бурячків,
цвітної капусти, ракових шийок (все це повинно бути попередньо відварене);
кілька покраяних свіжих огірків, відварених крутих яєць, спаржі. Для кращого
смаку можна влити з півкварти рибного бульйону; покласти трохи розтертого з
сіллю кропу та три бульки, покласти кавальчик льоду.
Зупа –хлоднік руський (пропорція на 15 осіб)
Взяти чотири кварти квасу, до нього покласти зварені молоді бурячки, покраяні свіжі огірочки, зелений естрагон, кріп, дрібно порізану та перетерту з сіллю три бульку, піля чого влити бульйону зі свіжої риби. Подавати до столу з кавалком льоду та порізаної охолодженої відвареної осетрини.
Зупа травнева стрілецька (пропорція на 15 осіб)
Розпустивши молодого масла, додати ложку пшеничної муки, мішати; додати шпінату, протертого крізь густе сито, розвести бульйоном з телячого та кур’ячого м’яса. Підготувати з 20 штук жайворонків, вибраних з кісточок, нафаршированих та спечених. Перед поданням нагріти зупу, до якої вкласти стільки жайворонків, скільки за столом є осіб, посипати мускатним цвітом.
Госпот
Стушити в маслі до м’якості фігурно нарізаної кольрабі, моркви, капусти, артишоків, ріпи, але кожній овоч – окремо; посипати мукою, полити злегка росолом та легенько струсонути; денце посуду змастити гусячим смальцем, обкласти тоненькими шматочками солонини, класти шар відвареного та тоненько нарізаного язика, шар тушеної кольрабі, шар язика, шар моркви, щар язика, щар артишоків, шар язика, щар ріпи. Тушити з 15 хвилин, потім обережно перевернути на півмисок, зняти зверху солонину та подавати.
Згорнути«Універсальна книжка кухарська», Марія Охоровіч-Монатова. Львів, 1910 р.